Výroba 2025: viac pracovných pozícií, viac kreativity, viac rastu

Európski pracovníci predpovedajú pozitívne účinky štvrtej priemyselnej revolúcie

Výroba 2025: viac pracovných pozícií, viac kreativity, viac rastu

Žijeme vo svete inovácií. Je to svet pokročilej výroby, kde 3D tlačiarne, rozšírená realita, umelá inteligencia a pokročilá robotika budú pravdepodobne kľúčovými prvkami tovární budúcnosti.

Ako vždy keď je na obzore rozsiahla zmena, hovorí sa o všeobecnej nálade strachu. Napríklad v našom vlastnom výskume 57 percent európskych pracovníkov verí, že technológia bude mať v budúcej dekáde negatívny vplyv na ich odvetvie.

Napriek týmto titulkom v správach však ďalšie výsledky naznačujú oveľa pozitívnejší prístup k očakávaným výhodám štvrtej priemyselnej revolúcie, ktorú mnohí očakávajú. Takže čo predpovedajú európski pracovníci pre budúcnosť výroby?

Aby sme to zistili, spoločnosť Epson hovorila so 17 mysliteľmi s cieľom vytvoriť podrobný popis pravdepodobného vplyvu technológie na výrobný sektor a testovala ich predpovede u viac ako 7 000 európskych zamestnancov a podnikových vedúcich pracovníkov.

Výroba sa stáva lokálnou

Vzostup 3D tlač znamená rastúce možnosti vyrábať produkty lokálne a reagovať na požiadavky čoraz rozšírenejších prispôsobení. Opýtaní odborníci spolu so 74 % senior manažérov v Európe si myslí, že rýchla globálna zmena vo výrobe vďaka technológii prinesie lokálnym ekonomikám a pracovným pozíciám rast.

Predpovedajú, že inteligentnejšie, pripojené lokálne fabriky nielen pomôžu znížiť energetickú náročnosť životného cyklu produktov, ale budú vyrábať aj mimoriadne prispôsobené produkty, ktoré sa rýchlo dostanú na trh. Navyše, 65 percent pracovníkov verí, že kvalita tovaru sa následne zlepší.

Adaptácia budúcich pracovníkov

Ako aj pri predchádzajúcich revolúciách výroby, najväčšej 1neistote čelí 52 miliónov pracovníkov zamestnaných v priemysle. Niet pochýb, že spôsob, akým pracovníci fungujú, bude výrazne narušený. Väčšina ľudí však predpovedá, že ich pozícia bude vo výrobe stále dôležitá. Napríklad 60 percent pracovníkov si myslí, že roboty nebudú môcť nahradiť ľudskú schopnosť flexibility, kreativity a reakcií, čo naznačuje, že ľudia budú stále hrať dôležitú úlohu.

Podľa profesora Alaina Bernarda pracovníci budú čoraz viac školiť roboty a začnú sa objavovať koboty (roboty navrhnuté na spoluprácu s ľuďmi), ktoré budú pomáhať pri náročnejších úlohách. Sedemdesiat percent opýtaných súhlasí, že roboty preberú komplexnejšie úlohy, ktorých zvládnutie by ľuďom trvalo dlhšie.

Reálne 69 percent pracovníkov súhlasí, že roboty sa stanú hlavnou súčasťou našej výrobnej infraštruktúry. Najväčšou výzvou (podľa 55 percent opýtaných) pri integrácii robotov do výroby a infraštruktúry budú snahy o súlad s meniacim sa prostredím nariadení.

Technológia rozširuje výrobu

Robotika nie je len prelomovou technológiou. Podľa profesora Bernarda a profesora Darwina Caldwella bude aj rozšírená realita (Augmented Reality – AR) hrať dôležitú úlohu.  Poskytne analýzu údajov v reálnom čase, bude informovať pracovníkov a dávať im pokyny pri komplexných výrobných procesoch.

Hoci odborníci predpovedajú, že táto technológia zaistí, že pracovníci budú pracovať modernejšie a účinnejšie, pracovníci si tým nie sú takí istí. Iba 56 percent považuje rozšírenú realitu za atraktívnu v rámci ich odvetvia. Vývoj produktov je zvlášť sľubnou oblasťou. 43 percent opýtaných je presvedčených, že práce tu bude mať rozšírená realita najväčší vplyv.

Úspornosť

Inovácie narúšajú budúcnosť výroby, ale názory sú stále pozitívne. Osemdesiattri percent opýtaných verí, že technológia zlepší efektívnosť organizácií. To znamená budúcnosť výroby, ktorá je účinnejšia, produktívnejšia, presnejšia, analytickejšia a kreatívnejšia.

Výroba prechádza revolúciou. Tvárou v tvár takej radikálnej zmene je pochopiteľné, že niektorí sú stále opatrní. V prípravách na budúcnosť je zrejme najlepšie poučiť sa z minulosti. Predchádzajúce priemyselné revolúcie priniesli monumentálne zmeny. Realitou, ktorá nastala, bola prospešná revolúcia vo výrobe, obrovský globálny rasť a rastúca životná úroveň. Určite je tu priestor, aby sme boli pozitívni.

Čo viac zistiť?

Celú správu so všetkými analýzami nájdete na adrese stiahnuť tu: