Budem hovoriť zdravotníckym robotom „doktor“?

Je spoločnosť pripravená prijať nové roly technológie v zdravotníctve?

Budem hovoriť zdravotníckym robotom „doktor“?

Ste pripravení na prehliadku u robotického doktora? Možno sme práve na začiatku robotickej revolúcie v zdravotníctve. Technológia je pripravená zmeniť spôsob zdravotnej starostlivosti a zvlášť roboty majú potenciál revolučne zmeniť zdravotníctvo v oblastiach od chirurgie po priamu starostlivosť o pacienta.

Hoci sa transformácia zdravotníctva rýchlo stáva technologicky možnou, pričom vzdialené monitorovanie pacientov, 3D tlač a pokročilá robotika výrazne menia medicínu, práve náš spoločenský postoj zrejme potrebuje najväčšiu zmenu. Sme teda pripravení prijať a osvojiť si technologické inovácie v odvetví z veľkej miery založenom na ľudskej interakcii?

Voláme doktora robota

Podľa výskumu, ktorý uskutočnila spoločnosť Epson o pracovisku budúcnosti, je realita, v ktorej by nás prehliadal robotický doktor dosť vzdialená, ale už nastal značný pokrok.

Robotika a umelá inteligencia budú hrať dôležitú úlohu v chirurgii budúcnosti. Náš prieskum odhalil, že 46 % pracovníkov v zdravotníctve si je vedomých možnosti (a súhlasí s tým), že chirurgia a diagnostika pomocou robotou s umelou inteligenciou bude revolučnou zmenou v zdravotníctve. Ďalších 34 % si je tiež vedomých skutočnosti a súhlasí, že liečba a starostlivosť vykonávaná robotmi s umelou inteligenciou bude revolučná, pričom uvoľní zdroje a profesionáli v zdravotníctve budú zastávať iné roly.

 

Roboty rozširujú starostlivosť o pacientov

Tradičný pohľad na doktora, ako ho vidíme dnes, nezmizne, ale rozvinie sa a bude rozšírený o nové technológie. Vďaka zabezpečenej podpore a monitorovaniu a okamžitému prístupom k údajom a analýze, ktoré umožnia nové technologické možnosti, budú mať doktori viac času zamerať sa na pacientov individuálne a budú si vedieť svoj čas a znalosti lepšie zadeliť.

Skutočnou otázkou v zdravotníctve sa potom stáva prijatie a využívanie technológie, ktorá umožňuje túto transformáciu. V akom rozsahu povolia pacienti, aby ich zdravie spravovala technológia v odvetví založenom na ľudskej interakcii?

 

Zdravotná starostlivosť budúcnosti prichádza

Technologické zlepšenia už prinášajú rozpoznateľné zlepšenia zdravotnej starostlivosti a celkové výhody v zdravotníctve. Výdavky na technológiu v zdravotníctve už zaznamenávajú veľký nárast, pričom pre samotný trh so zdravotníckou umelou inteligenciou sa predpovedá nárast o 41 % CAGR do roku 2021 a 3D tlač v zdravotníctve by v roku 2025 mala dosahovať hodnotu 6 miliárd USD..

Ponúkaná realita je fascinujúcou evolúciou, ktorá prináša väčšiu účinnosť, lepšie štrukturovanú starostlivosť a jednoznačne lepšie klinické výsledky pre pacientov. Pri snahe zabezpečiť primerané vzdelávacie systémy, školenia, nutné medicínske zariadenia a zlepšenie využitia v praxi nemusia byť konečné výsledky skutočnou výzvou. Tou môžu byť významné prekážky, ktoré musí odvetvie prekonávať pri realizácii tejto transformácie, a prijatie na strane pacientov.

Čo viac zistiť?

Celú správu so všetkými analýzami nájdete na adrese stiahnuť tu: